Tajemství fotbalové branky: Co se děje v hlavě gólmana?

Fotbalová Branka

Historie fotbalové branky

Fotbal, jak ho známe dnes, se neobejde bez ikonických branek. Věděli jste ale, že branky, jak je známe dnes, nebyly vždycky samozřejmostí? V počátcích fotbalu, v jeho syrové podobě hrané na anglických loukách a v ulicích, se používaly spíše improvizované branky. Dvě hromady kabátů, kameny nebo stromy určovaly, kam se má míč dostat. Teprve s formalizací fotbalových pravidel v 19. století se objevuje potřeba standardizovaných branek. První písemná zmínka o brankách s břevnem pochází z Anglie ze 16. století, ale trvalo ještě staletí, než se tento koncept uchytil. Až v roce 1875 byla zavedena síť za brankou, a to díky inovaci z Sheffieldské asociace. Síť, původně vynalezená pro hru s názvem "handball", vyřešila spory o tom, zda míč skutečně prošel za brankovou čáru. Fotbalové branky se tak staly nedílnou součástí sportu a jejich vývoj odráží vývoj fotbalu samotného.

Rozměry a konstrukce branky

Standardní fotbalová branka má vnitřní rozměry 7,32 metru na šířku a 2,44 metru na výšku. Tyto rozměry jsou stejné pro profesionální i amatérské zápasy. Konstrukce branky musí být z kovu, obvykle z oceli nebo hliníku, a musí být pevně ukotvena k zemi, aby se během hry nepohybovala. Břevno a tyče branky musí mít stejnou šířku a hloubku, nepřesahující 12 centimetrů. Síť branky by měla být připevněna k tyčím a břevnu tak, aby se míč po chycení brankářem nezachytil o konstrukci branky.

Typy branek (tréninkové, profi)

Tréninkové branky jsou ideální pro rekreační hráče a začátečníky. Vyrábí se z lehčích materiálů, jako je plast nebo hliník, a jsou skladnější. Hodí se na zahradu nebo na hřiště s umělým povrchem. Profi branky jsou určeny pro profesionální zápasy a náročné tréninky. Jsou robustnější a odolnější, vyrobené z oceli nebo hliníku s povrchovou úpravou. Splňují přísné normy a rozměry.

Při výběru branky zvažte frekvenci a intenzitu hry, věk a dovednosti hráčů a také povrch, na kterém se bude hrát. Pro občasné rekreační využití postačí levnější tréninková branka. Pro pravidelné tréninky a zápasy je lepší investovat do odolnější profi branky.

Bezpečnostní prvky branek

Bezpečnost branek je klíčová pro ochranu dětí i dospělých. Důležité je zvolit bránu s certifikací splňující bezpečnostní normy. Základním prvkem jsou panty s dorazy, které zabrání nekontrolovanému pohybu brány a přivření prstů. Důležitá je také pojistka proti samovolnému otevření, a to zejména u branek do schodů. Pro rodiny s dětmi jsou nezbytné bezpečnostní západky umístěné mimo dosah malých dětí. Ty zabrání nechtěnému otevření brány a vniknutí dítěte do nebezpečného prostoru. Pravidelná kontrola a údržba branky, včetně mazání pantů a kontroly upevnění, je zásadní pro dlouhodobou bezpečnost a bezproblémový provoz.

Slavné góly a brankáři

Fotbalová historie je plná nezapomenutelných gólů, které se vryly do paměti fanoušků. Maradona a jeho "Boží ruka" proti Anglii v roce 1986, Roberto Carlosův neuvěřitelný volný kop proti Francii v roce 1997, nebo Zlatanův akrobatický gól proti Anglii v roce 2012. Tyto momenty geniality, techniky a často i štěstí, dělají z fotbalu krásný sport.

Na druhé straně hřiště stojí strážci svatyně - brankáři. Jejich úkolem je znemožnit soupeři skórovat, a i když se jim to ne vždy podaří, dokáží svými zákroky diváky zvednout ze sedadel. Kdo by zapomněl na Gordon Banksův legendární zákrok proti Pelému na MS 1970, nebo na Oliver Kahnův heroický výkon ve finále Ligy mistrů 2001? Brankáři jsou často opomíjení hrdinové, ale jejich přínos pro hru je nesporný.

Zajímavosti o fotbalových brankách

Fotbalové branky jsou nedílnou součástí fotbalového hřiště a jejich rozměry jsou striktně dány pravidly. Věděli jste ale, že branky nebyly vždy povinnou součástí fotbalu? V počátcích se hrálo pouze s vyznačenými prostory mezi třemi tyčemi a branková konstrukce se objevila až později. Zajímavostí je, že první branky neměly síť, ta se začala používat až od roku 1891. Důvodem zavedení sítě bylo zamezení sporným situacím, kdy nebylo jasné, zda míč prošel za brankovou čáru. Dnes už si fotbal bez branek a sítí nedokážeme představit a jejich vývoj je důkazem neustálého zdokonalování tohoto sportu.

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: Petr Novák

Tagy: fotbalová branka | branka pro fotbal